A.Skřivanová Photography

Proč je cena za profesionální fotografování “tak vysoká”?

S touto otázkou se setkávám celkem často a proto jsem si dovolila napsat těchto pár řádků a třeba někomu pomohou pochopit, že fotograf není živ jen ze vzduchu a chvály na sociálních sítích.

Tak, jako v každé jiné práci, i fotograf je placen za jeho čas a zkušenosti. Není to pouze čas strávený za fotoaparátem, ale až trojnásobně delší čas strávený nejdříve při samotné přípravě Vašeho focení, tak i následně u počítače nad úpravou Vašich snímků.

Další čas je věnován komunikaci se zákazníky před i po focení buď telefonicky, e-mailem nebo přes sociální sítě.

Pokud samotné fotografování trvá třeba 2h (nepočítám případně dopravu na místo a z místa fotografování – celkem další 1-2 hodiny + pohonné hmoty) a Vy si vyberete ze všech náhledových snímků 10 nejlepších fotografií, stráví fotograf nad jejich úpravou dalších 10 x 20-40min (závisí na snímku a požadovaném výsledku). Tím se dostáváme k faktu, že profesionální fotograf potřebuje vysoce kvalitní a funkční počítač, monitor, fotoaparát (+ min jeden náhradní), kvalitní objektivy, foto příslušenství, počítačové programy ke zpracování fotografií a v mém případě na Fantasy fotografování i obrovskou škálu kostýmů a rekvizit na výběr.

U mých pohádkových balíčků je v ceně zahrnuta i práce profesionální vizážistky a také zapůjčení zvířete od zkušeného chovatele, tedy i jeho čas, který nám po dobu focení věnuje.

Jelikož mým ateliérem je příroda, nemusím platit pronájem prostor a energie, jako jiní fotografové, i když někdy u speciální lokace se ani tomuto nevyhneme.

Tak jako všichni pracující, také fotograf musí z výdělku odvést státu nutné poplatky – sociální, zdravotní, daně.

V neposlední řadě potřebuje fotograf, aby mu zbyly nějaké peníze na živobytí. 🙂

Doufám, že tato slova osvětlila „vysoké“ ceny za „pouhé fotografování“.

Exkluzivní kvalita fotografií a profesionální přístup je u mě samozřejmostí, které Vám zajistí nezapomenutelný zážitek s památkou na celý život.

Alice Skřivanová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.